Przedszkole, klasy 1-3

Dobre praktyki

a) dobrą metodą na uzyskanie pożądanej ciszy są różne rymowanki np. cisza na morzu bałwan śpi kto się odezwie będzie nim

b) odliczanie – zapowiadamy dzieciom, że liczymy do 10 i po tym czasie wszyscy mają siedzieć na dywanie

c) konkurs ciszy- dzieci lubią się bawić w króla ciszy, zabawa polega na milczeniu przy wykonywaniu jakiś zadań. Gdy ktoś się odezwie, przegrywa. Wtedy ogłaszamy rundę drugą, trzecią itd.

Zabawy w przedszkolu

Owieczka

Zabawa polega na tym, że dzieci udają owieczki, chodzą po dywanie(łące), katecheta jest Dobrym Pasterzem. Na klaśnięcie katechety dzieci zatrzymują się bez ruchu. Odpada dziecko które się ruszy. Zabawa trwa aż zostanie jedna owieczka.

Piekło/niebo

Dzieci stają na podłodze (umawiamy się że jest to niebo), piekłem jest umownie dywan. Dzieci skaczą z podłogi na dywan reagując na komendy katechety : niebo, piekło. Kto na komendę piekło jest w niebie odpada. Dla utrudnienia możemy się umówić z dziećmi, że zamiennie będziemy mówić niebo, anioł, czy diabeł, piekło

Aniołki

Dzieci stają po jednej stronie dywanu, wyznaczamy osobę która będzie aniołem i diabłem. Te osoby stoją na środku na dywanie.

Na naszą komendę dzieci mają przebiec na drugą stronę dywanu nie dając złapać się diabłu. Diabeł „łapie” przez dotknięcie ręką. Osoba „złapana” siada po turecku, może ją uwolnić anioł również przez dotknięcie ręką. Po kilu przebiegnięciach zmieniamy osoby, które są diabłem i aniołem.

Uwaga: jeśli dzieci jest dużo możemy wyznaczyć po 2 diabły i 2 anioły

Krzesełka

Typowa zabawa z krzesełkami, ustawiamy krzesełka, o jedno mniej niż jest dzieci. Dzieci chodzą w rytm muzyki religijnej. Zatrzymujemy muzykę, osoba, która nie znalazła miejsca odpada. Potem znów bierzemy jedno krzesełko itd.

Biblijna

(na podobieństwo pewnej weselnej zabawy)

Bierzemy historię zaczerpniętą z Biblii, gdzie występują min 3-4 postacie np. Maryja,Józef, Jezus, anioł. Ważne żeby w tej historii, te osoby się powtarzały, gdyż zabawa polega na tym, że uczniowie wybrani do swoich ról Maryi, Jezusa, Józefa i anioła siedzą na krzesełkach naprzeciwko siebie (mamy po dwie maryjne, dwóch Józefów itd.) Katecheta czyta fragment i gdy uczniowie słyszą swoje imię zmieniają miejsce.

2 odpowiedzi do “Przedszkole, klasy 1-3”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *